Andělská péče

Andělská péče

Od strachu k hrdinství: jak jsme s dětmi jeli navštívit babičku v nemocnici

 Návštěva babičky v nemocnici byla pro pravnoučata první velkou zkouškou odvahy.

„Od strachu k hrdinství“ není jen o tom, jak jsme se s dětmi odhodlali k tomuto kroku, ale o cestě, na které jsme se naučili, že láska je silnější než jakýkoli strach.

Víš, dokud si babička všechno zvládala obstarat sama a my za ní občas zajeli, všechno probíhalo normálně. Děti k ní měly fakt super vztah, vždycky jim darovala spousty sladkostí, takže si je získala 🙂 

Když jsme pak s dětmi zamířili za ní do nemocnice po tom nešťastném úrazu, vůbec jsem si nemyslela, že by to pro ně bylo nějak špatně. Babička tam odpočívala a zotavovala se, bez jakýchkoli hadiček nebo přístrojů kolem. 

Po téhle návštěvě se ale něco změnilo.

Najednou byla dcera celá nesvá a nechtěla za babičkou ani do nemocnice, ani když už byla zase doma. Vůbec jsem nechápala proč, když jsme všichni měli radost, že je babi zpátky a v pořádku.

Tak jsem si říkala, že asi nejlepší bude, když to někdy prostě otevřeně probereme.

A víš, co se stalo? Dcera to vlastně vyřešila za mě. Jednou jsme jeli autem a ona se najednou zeptá, jestli už babička chodí normálně na záchod?  Musela jsem se usmát 🙂 a řekla jsem jí, no, záleží, co si pod tím představíš. Diskutovali jsme o pojízdném záchodku a dost jsme se nad tímhle tématem pobavili 🙂 Doufala jsem, že jsem ji trochu uklidnila, když už jsme probírali fakt všechny detaily.

Tak tohle tu mojí kočku tolik trápilo 🙂

Těch otázek nakonec následovalo ještě mnohem víc a všechny směřovaly k péči o babičku. Ukázalo se, že jí tížily věci, které by mě ani ve snu nenapadly, že je v sobě řeší. 

Tenhle příběh nám všem ukázal pár důležitých věcí. Prvně, jak super je, když si dokážeme o všem otevřeně povídat. I když to může být něco malého, pro někoho to může znamenat hodně. Děti se na svět dívají jinak než my, dospěláci, a někdy potřebují, abychom jim věci trochu víc vysvětlili a ujistili je, že bude všechno v pohodě.

A pak, no, je fakt důležité mít k sobě trochu empatie a trpělivosti, zvlášť, když se snažíme zvyknout si na něco nového. Každý z nás to zvládá jinak a někdy prostě potřebujeme času víc.

Přesně, jak to bylo i u nás. Další návštěvy prostě byly pořád rozpačité, ale s každým dalším setkáním to bylo o trochu víc jistější :-)Nakonec se z toho opatrného přešlapování kolem postele stala zpět nabytá důvěra.  

A vidíš, teď si takhle společně obědvají a radují se z vyprávění o všedních i nevšedních zážitcích.

„Jenom život, který žijeme pro ostatní, stojí za to. “ 

Albert Einstein

Máš i vy podobnou zkušenost s vnoučaty a jejich prarodiči či prababičkami a pradědečky?

Napiš mi 🙂 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *